English  
 به وبسايت روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران خوش آمديد
   
 

اخبار دانشگاه


تاريخ خبر: 18/2/1390
دكتر رجحان استاد پيش كسوت گروه بافت شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران و چهره ماندگار جامعه پزشكي، دارفاني را وداع گفت/پيام رئيس دانشگاه به مناسبت در گذشت استاد رجحان


روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: دكتر رجحان استاد پيش كسوت گروه بافت شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران و چهره ماندگار جامعه پزشكي، دارفاني را وداع گفت. به همين مناسبت رئيس دانشگاه طي پيامي درگذشت اين استاد فرهيخته را به خانواده وي، اعضاي هيأت علمي دانشگاه و جامعه علمي كشور تسليت گفت.


دكتر رجحان استاد پيش كسوت گروه بافت شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران و چهره ماندگار جامعه پزشكي، دارفاني را وداع گفت. به همين مناسبت رئيس دانشگاه طي پيامي درگذشت اين استاد فرهيخته را به خانواده وي، اعضاي هيأت علمي دانشگاه و جامعه علمي كشور  تسليت گفت.
متن اين پيام به شرح ذيل است.

بسمه‌تعالي

خانواده محترم مرحوم استاد دكتر رجحان

خبر درگذشت استاد فرهيخته و چهره ماندگار جامعه پزشكي، جناب آقاي دكتر محمدصادق رجحان مايه تأثر و تأسف بسيار گرديد.
تلاش بي‌وقفه و شبانه‌روزي ايشان در تربيت دانشجويان اين مرز و بوم و خدمات ارزنده آن بزرگوار به پيشرفت علم و دانش كشور، مقوله‌اي است كه مجموعه دانشگاه علوم پزشكي تهران و جامعه فرهيختگان علوم پزشكي هرگز از ياد نخواهند برد. آن استاد فقيد در طول حيات پربار خود به تربيت انسانهايي پرداخت كه امروز در فقدان او پرچم انسان‌سازي او را برافراشته نگاه داشته و فضاي امروز دانشگاه را از عطر وجود او همچنان آكنده خواهند كرد.
اينجانب درگذشت آن استاد فرزانه و ممتاز را به خانواده محترم ايشان، اعضاي هيأت علمي دانشگاه و جامعه علمي كشور تسليت عرض نموده و از خداوند متعال براي وي علو درجات و غفران الهي را خواستارم.

دكتر باقر لاريجاني
رئيس دانشگاه


گفتني است دكتر محمدصادق رجحان به سال 1310 در شيراز چشم به جهان گشود. وي پس از اخذ ديپلم در زادگاه خود در سال 1329، وارد دانشكده پزشكي دانشگاه تهران شد. در سال 1335 دانشنامه پزشكي خود را با درجه ممتازي از همان دانشگاه دريافت كرد.
وي پس از سالها تحقيق و تدريس در سال 1368به مقام استادي ارتقاء يافت و در كنار آن به تاليف آثاري در رشته بافت شناسي و اخلاق پزشكي مبادرت ورزيد.
دكتر محمد صادق رجحان در سال 1368 به عنوان استاد نمونه كشور و در سال 1380 در نخستين همايش چهره هاي ماندگار به عنوان چهره ماندگار در عرصه علم بافت شناسي معرفي شد و مورد تقدير قرار گرفت.
وي در رشته پزشكي بيش از هر چيز به تخصص بافت شناسي علاقمند بود اما در كنار آن به طب اسلامي، گياه پزشكي و اخلاق پزشكي نيز توجه داشت و تحقيقاتي هم انجام داده است.
از آثار محمد صادق رجحان ميتوان مقالات فراوان و چندين كتاب در زمينه بافت شناسي پزشكي و اخلاق ديني در پزشكي را نام برد.
بافت شناسي انساني، ضروريات بافت شناسي، آسيب شناسي كامل پزشكي، جنين شناسي كامل پزشكي، گياه درماني و شفا در هشت جلد، بافت شناسي و اطلس رنگي براي آسيب شناسان، چكيده قانون در طب ابن سينا، چكيده تحفه حكيم مؤمن، بهداشت درمان آموزش پزشكي از قرآن كريم و كلام معصومين(ع)، انسان و قرآن و ثواب القرآن از جمله آثار وي محسوب ميشوند. 
مراسم يادبود اين استاد فرهيخته در مسجد جامع شهرك قدس (شهرك غرب) امروز يكشنبه 1390/2/18 ساعت 14 الي 15:30 برگزار مي شود.

نظرات كاربران:

:: سودمندي اين بزرگوار براي جامعه از آثارشان پيداست. نفس خيرشان در سراي خاك ، خود ضامن آمرزش و سبكبالي روحشان در سراي مينويست . روانشان جاويدانه شاد باد
 كيخسرو

:: خدابيامرزتشان
 هدي

:: وقتي يك دانشمند و يك نخبه از ميان ما ميرود هيچ چيز قابل گفتن نيست.فقط افسوس مي خوريم.
 پريسا

:: خداون انسانهاي خدوم و عاشق بشريت را بيامرزد
 انساني كوچك

:: ostad aziz roohat shad man eftakhar daram az in gorooh baraye shadi roohetan doa konam
 بدون نام

:: خدايش بيامرزد و روحشان را قرين رحمت قرار دهد
 دكتر منصوره افتخار

:: استاد دكتر رجحان نقش انكار ناپذيري در تربيت دانشجويان دوره هاي فوق ليسانس و دكتري، مخصوصا در رشته بافت شناسي داشتند. خداوند روح شان را قرين رحمت الهي نمايد.
 دكتر رجايي

:: rohash shad
 بدون نام

:: انا لله و انا اليه راجعون خدا رحمت كند ايشان را و در جوار رحمت و رضوان خود خشنود و راضي و مرضي قرار دهد. از اينكه مظلومانه و در تنهايي وداع كردند غمگين شدم، نه براي ايشان بلكه براي خودمان.
 از شاگردان پزشكي ايشان

:: انا لله و انا اليه راجعون . ابتدا تشكر مي كنم از همه بزرگواران ، اساتيد و دانشجوياني كه اظهار محبت نمودند و موجبات كاهش اين غم بزرگ را براي ما فراهم آوردند . بويژه از جناب استاد دكتر لاريجاني و دكتر گتميري و دكتر حريرچي و يقيه اساتيدي كه در زمان بستري شدن استاد در بيمارستان ايشان را تنها نگذاشتند و از هيچ كمكي دريغ نفرمودند . مهمترين ويژگي كه از ايشان مي توانم براي مخاطبين عزيز مطرح نمايم ، جديت و پشتكار با توكل بر خدا و توسل به ائمه اطهار به ويژه حضرت زهرا سلام الله عليها بود . اميدواريم بتوانيم راه ايشان را ادامه دهيم .
 از طرف خانواده آن مرحوم

:: روحشان شاد. استاد بي نظيري بودند. هرچند ديگر جسم شان پيش ما نيست، اما ياد و كتب ايشان تا ابد با ماست.
 شاگرد استاد، رزيدنت اعصاب

:: دا روحش را شاد نمايد و مهمان امام حسينش كند.
 مهدي

:: من كتابشو خوندم روحش شاد
 سيد ياسر

:: هيچگاه فراموش نميكنم روز اول دانشگاه را وقتي كه استاد رجحان ما را با واقعيات آموزش علم نوين پزشكي در دانشگاه تهران آشنا كرد. اميدوارم خدايش بيامرزاد.
 حيدري

:: بدون ترديد شخصيت علمي و معنوي ايشان مثال زدني بود. اميدوارم ، خداوند متعال به بازماندگان محترم ايشان صبر عنايت بفرمايد و روح بزرگ ايشان را با اهل بيت محشور بقرمايد.
 دكتر ابراهيم عصفوري

:: روحش شاد
 بدون نام

:: بهترين استاد من در دوران تحصيل بودند. روحش شاد.
 برهمه

:: خدايش رحمت كند .همه دانشجويان كه با درس بافت شناسي آشنا باشند نام دكتر در ذهنشان هميشه زنده است. سعديا مرد نكونام نميرد هرگز
 خوش زبان

:: استاد گرانقدر جناب آقاي صادق رجحان يك شخصيت ممتاز دانشگاهي و انسان كامل بود كه همه از او به نيكي ياد مي كنند. اين جانب عباس حاجي آخوندي از شاگردان استاد د ر دهه شصت بودم كه در دهه هفتاد و هشتاد افتخار همكاري با استاد را در گروه توسعه و تحقيق كارخانه توليددارو به عنوان مشاور داشتم . ايمان، علم و اخلاص استاد صادق رجحان و تلاش تحسين بر انگيز ايشان منجر به توليد چندين داروي ارزنده و دانش فني مفيدي گرديد. از خداوند رحمان بهشت برين و حشر با ارواح مجاهدين و مطهرين را خواستارم.
 بدون نام

:: من هيچگاه سعادت نداشتم ايشان را زيارت كنم ولي دورا دور هميشه تعريف ايشان را شنيدم . اصل اول بقا فناست ... ايشان در راه علم فنا شدند تا هميشه جاودان باشند .
 بدون نام

:: انا لله وانا اليه راجعون خدايا! بيامرزشان.
 رحيمي

:: راهش پر رهرو باد، سال 1365 در دانشكده پزشكي، سالن بافت شناسي هرگز از ياد نمي رود.
 دانشيار دانشكده پزشكي

:: كسوت استادي برازنده ي ايشان بود انسان بسيار زحمتكشي بودند يادشان جاويد روحشان شاد
 از شاگردان استاد

:: روحش شاد يكي از استادان بزرگ من بودند
 دانشجو استاد در سال 1381

:: كل نفس ذائقه الموت .... خدا يش رحمت كند. نامش هميشه در يادها ماندگار است.روحش شاد ويادش گرامي. از شاگردان
 بدون نام

:: هرگز نميرد آنكه دلش زنده شد به عشق ثبت است در جريده عالم دوام ما
 بدون نام

:: دانشگاه يكي از بزرگترين ونفيس ترين گوهر هاي خود را از دست داد روحش با انبيا محشور باد
 تهراني

:: مرده آن است كه يادش به نكويي نبرند...
 بدون نام

:: يادش به خير اولين ساعت درسي دوران طبابتم روز اول مهر79 سر كلاسش نشستيم. خدا بيامرزدش
 بدون نام

:: درپزشكي در انسانيت دراخلاق دراستادي در پركاري در صبوري در اعتماد به نفس وبه عنوان يك پزسك و استادمسلمان مومن هميشه الگوي بنده بودند وهستند با فوت ايشان حفره اي خالي در جامعه پزشكي بوجود آمد كه بعيد ميدانم كسي بتواند آنرا پر كند شاگردان بسياري از ايشان راضي هستند خدايا تو نيز از او راضي باش
 دكتر زينب كدخدا

:: انا لله و انا اليه راجعون «و هر از گاه در گذر زمان در گذر بي صداي ثانيه هاي دنياي فاني،جرس كاروان از رحيل مسافري خبر مي دهد كه در سكوني، آغازي بي پايان را مي سرايد» درگذشت استاد گراميمان را به شاگردان و خانواده محترم ايشان تسليت عرض نموده برايشان از درگاه خداوند متعال مغفرت خواهانيم .
 محسن.ذ

:: خدايش بيامرزاد. استاد برزگي بود.
 دانشجو

:: استادي بزرگ و مردي دوست داشتني را از دست داديم خدا هميشه همراه او باد
 سجاد

:: انا لله و انا اليه راجعون- خبر رحلت استاد موجب تاثر فراوان گرديد. اينجانب دكتر ساكي دانشيار دانشگاه جندي شاپور اهواز چندين سال افتخار شاگردي استاد را داشتم. مطالب و نكات علمي فراواني از ايشان ياد گرفتم. به نوبه خود اين ضايعه را به تمام دانشگاهيان و خانواده محترم ايشان تسليت عرض مي نمايم.
 دكتر قاسم ساكي

:: مرد بي نظيري بود! مخصوصا كه بچه ها همان يكي دو ترم اول مي ديدندشون و به عنوان يك پزشك و يك استاد، حسابي چشمشان را پر مي كرد. خدا رحمتشان كند و به خانواده شان صبر دهد.
 بدون نام

:: روحش شاد استاد بزرگ اخلاق پزشكي بود
 dr.ghazanfari

:: با آرزوي رحمت و غفران الهي براي آن عزيز از دست رفته،كتاب بافت شناسي استاد از جمله كتبي بود كه با عشق و علاقه در دوران تحصيل خواندم و هنوز بيشتر اصطلاحات آن را در ذهن مرور ميكنم.يادش كرامي و روحش قرين رحمت بي شائبه الهي باد.كتابش را به رسم يادگاري حفظ خواهم كرد.خدايش بيامرزد.
 دكتر كريمي

:: روحش شاد و راهش پر رهرو
 كاركنان آموزش پزشكي عمومي

:: استاد اخلاق و طب خدا ايشان را رحمت كند و روحش شاد براي مغفرت و شادي روح ايشان صلوات و قرائت فاتحه اللهم صلي علي محمد و آل محمد دانشجويان ورودي 66 دانشگاه علوم پزشكي تهران
 بدون نام

:: انسان بسيار درويش و افتاده اي بود.روحش شاد و قرين رحمت باد. هيئت علمي
 بدون نام

:: انا لله وانا اليه راجعون از شمار دو چشم يك تن كم وز شمار خرد هزاران بيش روح پر فتوحشان با حضرت زهرا محشور
 ازشاگردان

:: خدايش رحمت كند. نام و ياد او درتك تك اثارش زنده و جاويدان خواهد ماند
 ذره بين

شما هم نظر خود را مطرح كنيد:
نام (اختياري):

 
   

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران