English  
 به وبسايت روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران خوش آمديد
   
 

اخبار دانشگاه


تاريخ خبر: 28/8/1389
خلاصه مهمترين اخبار و رويدادهاي دانشگاه در چهارمين هفته از آبان ماه به انضمام فايل صوتي


روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: خلاصه مهمترين اخبار و رويدادهاي دانشگاه را در چهارمين هفته از آبان ماه 89 را مرور مي كنيم.


فايل صوتي
با مروري بر مهمترين اخبار دانشگاه و واحدهاي تابعه در هفته گشته در خدمت علاقمندان به اخبار صوتي هستيم.
ارتباط مراكز تحقيقاتي با نهادهاي خارج از دانشگاه موضوعي است كه هفته گذشته از سوي رئيس دانشگاه بر آن تاكيد شد.
دكتر لاريجاني در گفتگويي برگزاري نمايشگاه مشترك دانشگاههاي تهران و علوم پزشكي تهران را حركتي موثر در جهت توسعه پژوهش در كشور دانست و دانشگاه علوم پزشكي تهران را يكي از دانشگاههاي سرآمد كشور در حوزه آموزش پزشكي و تحقيقات پزشكي خواند و گفت: 70 درصد آموزش در اين دانشگاه مربوط به تحصيلات فوق ليسانس بوده و بيشترين ميزان رشته هاي تخصصي، فوق تخصصي و فلوشيپ هاي مختلف مربوط به اين دانشگاه است.  وي همچنين از تصويب ساليانه  هزار پروژه تحقيقاتي و وجود بيش از 2 هزار پروژه تحقيقاتي دردست اجرا در دانشگاه خبر داد و گفت: هر سال حدود 2500 مقاله علمي توسط دانشگاه در مجلات داخلي يا بين المللي منتشر مي شود كه اثر بسيار زيادي در توليد علم در عرصه پزشكي در كشور دارد.
دكتر لاريجاني دانشگاه را داراي بالاترين رتبه پژوهشي در رتبه بندي داخلي طي هشت سال گذشته معرفي كرد وكسب رتبه برتر پژوهشي توسط دانشگاه را نشان از آن دانست كه مجموعه اساتيد و دانشجويان اين دانشگاه وظيفه سنگيني در عرصه توليد علم به عهده دارند. وي همكاري دانشگاههاي تهران و علوم پزشكي تهران را در كسب جايگاهي مناسب تر در رتبه بندي هاي بين المللي موثر خواند و گفت: همكاري و ادغام اين دانشگاهها در رتبه بندي هاي QS، شانگهاي و تايمزهاير موجب موفقيت در كسب رتبه زير 500 شده است.
رئيس دانشگاه توسعه پرديس بين الملل دانشگاه را در گسترش ارتباطات خارجي دانشگاه موثر دانست و گفت: با گسترش ارتباطات خارجي و با ارتقاء ميزان توليدات علمي موفق به مطرح نمودن دانشگاه در عرصه پزشكي در سطح منطقه و در ميان كشورهاي اسلامي خواهيم شد.

برگزاري اولين جلسه شوراي آموزشي دانشگاه بعد از ادغام عنوان خبر بعدي است

در اولين جلسه شوراي آموزشي دانشگاه كه با حضور دكتر مصداقي نيا معاون بهداشتي وزارت بهداشت تشكيل شد. دكتر كشاورز ادغام دانشگاهها را موجب هم افزايي امر آموزش در دانشگاه دانست و يادآور شد: اين جلسه به منظور ايجاد زمينه هاي مشترك همكاري و تبيين برنامه هاي راهبردي در راستاي تحقق اهداف توسعه علمي كشور برگزار مي شود. وي در ادامه افزود: با توجه به اينكه حيطه آموزش مقررات و آئين نامه هاي ويژه اي دارد تمام سياست ها و آئين نامه ها به قوت خودش باقي خواهد ماند و بدون هيچ تغيير و تحولي كل مسائل آموزشي متمركز اجرا مي گردد.

و اما در نشست رييس دانشگاه با اعضاي هيات علمي دانشكده بهداشت چه مطالبي مطرح شد؟

در نشست رييس دانشگاه با اعضاي هيات علمي دانشكده بهداشت كه به منظور معرفي ظرفيت هاي علمي دانشكده و ايجاد فرصت هاي جديد براي همكاري هاي مشترك برگزار شد،  دكتر مصداقي نيا به معرفي ظرفيت هاي جديد دانشكده بهداشت پرداخت و گفت: اعضاي دانشكده بهداشت از همت بالايي برخوردارند كه ويژگي ها و توانمندي هاي آنان سبب رفع كاستي هاي موجود و ارتقاء سطح بهداشت و سلامت كشور مي شود. پس از طرح نظرات جمعي از اعضاي هيئت علمي اين دانشكده، دكتر لاريجاني دانشگاه را محلي براي بحث و نقد دانست و گفت: همه نظرات قابل توجه و تامل است و ما مي توانيم در فضاي تعامل و همكاري همه برنامه ها و ايده هاي سازنده خود را محقق سازيم. وي با تاكيد بر اين مطلب كه با ارزيابي ظرفيت هاي جديد دانشكده روش هاي جديدي ايجاد مي شود گفت: از نظرات اساتيد، به منظور تدوين برنامه هاي آينده و پيشبرد اهداف دانشگاه استفاده خواهيم كرد.

خبر ديگر اينكه جلسه هم انديشي دانشجويان استعدادهاي درخشان با رياست دانشگاه برگزار شد

رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران در جلسه هم انديشي با استعدادهاي درخشان يادآور شد: دانشجويان استعدادهاي درخشان بايد مسيرهاي خوبي را كه ارزش افزوده به همراه دارد انتخاب و هم افزايي مقالات را در رشته هاي مختلف انجام دهند. وي از دانشجويان خواست ايده پرداز باشند و توليد پژوهش و آموزش را سرلوحه كار خود قرار دهند. دكتر لاريجاني تصريح كرد: سياست و مديريت دانشگاه در جهت حمايت از پژوهش و تسهيلات در ادامه تحصيل دانشجويان به همان روال قبلي انجام مي گردد و در زمينه رشد و شكوفايي دانشجويان هيچ خللي ايجاد نمي گردد. در ادامه اين جلسه دانشجويان استعدادهاي درخشان مسائل مختلفي را مطرح و از سوي مسئولين پاسخ دريافت كردند

هفته گذشته همچنين نشست رييس دانشگاه با اعضاي هيات علمي دانشكده پرستاري و مامايي برگزار شد.

اين جلسه
 به منظور شفاف سازي اهداف و برنامه هاي دانشگاه پس از ادغام و ايجاد فضاي تعامل براي همكاري هاي آينده برگزار شد و دكتر چراغي، فرايند تعامل و همكاري در دانشكده  را اثر بخش و كارآمد خواند در ادامه اين جلسه اعضاي هيات علمي دانشكده پرستاري و مامايي نيز در سخناني كوتاه به معرفي فعاليت هاي علمي خود پرداختند و دكتر لاريجاني نيز در سخناني توسعه علمي را در گرو ايجاد برنامه هاي بين رشته اي دانست و بر گسترش برنامه هاي بين رشته اي تاكيد و خواستار ارتباط اعضاء با مراكز تحقيقات شد.

خبر ديگر اينكه دكتر لاريجاني در جلسه اي با هيات علمي دانشكده مديريت اطلاع رساني پزشكي
بر گسترش ارتباط با خارج از دانشگاه، اطلاع رساني، و همكاري با دانشكده هاي ديگر تاكيد كرد. در اين جلسه رئيس دانشكده مديريت و اطلاع رساني پزشكي نيز ضمن منحصر به فرد دانستن فعاليت هاي اين دانشكده ابراز اميدواري كرد با توجه و همكاري رئيس دانشگاه مشكلات اين دانشكده مرتفع شود.

هفته گذشته بسيجيان دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز با حضور رئيس دانشگاه گردهم آمدند
. در اين مراسم فرمانده مقاومت بسيج كاركنان وزارت بهداشت همكاري به عنوان يك بسيجي زير پرچم ولايت را از افتخارات خود دانست. دكتر لاريجاني نيز در سخناني ترسيم نقشه جامع علمي دانشگاه را با توجه به فرمايشات مقام مععظم رهبري از افتخارات بزرگ اين مجموعه دانست و از همه كاركنان بسيجي خواست در مسير ارتقاء كشور استوارتر از قبل حركت كنند و در زنده كردن معارف انسانها سردمدار باشند.

به خبري از دفتر ارتباط با دانش آموختگان توجه كنيد:

دكتر كمال الدين دهشيري متخصص راديوتراپي انكولوژي و يكي از دانش آموختگان پيشكسوت دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفتگويي با اشاره به اهميت ارتقاء دانشگاه و سطح درمان در كشور اجراي طرح تمام وقتي استادان را عامل موفقيت دانشگاه خواند اما تأمين زندگي اساتيد را شرط اجرايي شدن اين طرح دانست.
وي كه پايه گذار دوره تخصص راديوتراپوتيك انكولوژي در ايران است گفت: شركت در سمينارهاي داخلي و خارجي راهي جهت تبادل افكار است كه براي پيشرفت فردي و توسعه كشور، بايد جدي گرفته شود و با توجه به اينكه در رتبه بندي دانشگاه ها ارزش علمي مقالات در نظر گرفته مي شود، بايد سعي شود كه كارها جنبه علمي داشته باشد. استاد پيشكسوت دانشگاه از زحمات دكتر لاريجاني كه همواره تلاش نموده وضع دانشگاه را بهتر از قبل نمايد تشكر كرد و تاسيس دفتر ارتباط با دانش آموختگان را اقدامي خوب ارزيابي كرد و از يكي از همكلاسي هاي قديمي خود يعني دكتر بهادري به عنوان انساني برجسته و خوش فكر نام برد.

به چند خبر كوتاه توجه كنيد:
حجت الاسلام و المسلمين عيسي زاده مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه، طي نامه اي از سوي رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، تمامي مسئوليت ها و اختيارات نهاد دانشگاه علوم پزشكي ايران سابق را عهده دار شد.

دكتر فرهادي رئيس مركز تحقيقات گوش، گلو و بيني و سر و گردن اعلام كرد كه جمعي از محققان اين مركز وسيله جديدي را توليد كرده كه بوسيله آن امكان تشخيص مشكلات بويايي فراهم مي‌شود.

دكتر زماني رئيس بيمارستان فيروزگر نيز ضمن تاكيد بر لزوم توسعه آموزش و پژوهش،  راه اندازي مركز پيوند كبد را از برنامه هاي آتي اين مركز دانست و گفت: اين بيمارستان از تمامي رشته ها و بخشهاي درماني بجز بخش چشم و اطفال برخوردار مي باشد.

دكتر درگاهي در نشست رئيس دانشگاه با اعضاي هيات علمي دانشكده پيراپزشكي از وجود ظرفيت هاي لازم براي راه اندازي مراكز تحقيقاتي بيشتر در اين دانشكده خبر داد.

بر اساس مصوبه هيات وزيران و دستور وزير بهداشت، "راهنماي اخلاق در انتشار آثار پژوهشي علوم پزشكي" به عنوان دستورالعمل و مقررات پژوهشي كشور به تمام موسسات علمي و پژوهشي كشور ابلاغ و مفاد آن لازم الاجرا شد.

مركز قلب تهران نيز گزارش داد كه هفته گذشته رئيس دانشگاه از بخش سي تي آنژيو گرافي اين مركز بازديد كرد. وي به اتفاق هيئت همراه از دكتر زرگر رئيس مركز تحقيقات تروما كه در مركز قلب تهران بستري بود عيادت كرد.

خبر ديگر اينكه از سوي دكتر لسان پزشكي، رئيس مركز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه، دكتر محمد رضا عباسي به سمت معاون اجرائي و دكتر گتميري به عنوان معاون آموزشي اين مركز منصوب شدند.
بيمارستان سينا هم گزارش داد كه دكتر امامي از مركز تحقيقات MS ، اورژانس و بخش در حال احداث  ICU اورژانس اين مركز بازديد كرد. در اين بازديد از سوي معاون وزير بر تكميل و افزايش پروژه هاي تحقيقاتي بر اساس نيازمنديهاي بيماران و جامعه و پيگيري آموزش هاي فوق تخصصي به همكاران تاكيد شد.

و ديگر اينكه هفته گذشته نخستين نشست معاون دانشجويي فرهنگي دانشگاه با مديران، مشاوران و معاونين دانشجويي دانشكده ها برگزار شد
برگزاري كارگاه دو روزه آموزش سلامت شغلي رانندگان حرفه اي در بيمارستان بهارلو، برگزاري كارگاه آموزشي مهارتهاي زندگي درشبكه بهداشت و درمان شهرستان ري و كارگاه مداخلات غير دارويي در مركز بهداشت جنوب تهران، برگزاري سمينار يك روزه عفونت هاي ادراري در مركز آموزشي درماني سينا، برگزاري اولين جلسه link nurse عفونت بيمارستاني در مركز طبي كودكان، برگزاري سمينار نوآوري، سلامتي و نقش طعم در صنعت اسنك به همت معاونت غذا و دارو، تشكيل جلسه كميته عمران هيئت امناء بيمارستان رازي با حضور معاون درمان دانشگاه، ايندكس شدن مجله اخلاق و تاريخ پزشكي در پايگاه اطلاع رساني SCOPUS از ديگر عناوين خبري وب سايت روابط عمومي است.

و اما در هفته گذشته يكي از بزرگترين اعياد مسلمانان را سپري كرديم، عيد قربان، عيد سر سپردگي و بندگي. عيد بر آمدن انساني نو از خاكسترهاي خويشتن خويش، عيد نزديك شدن دل‎هايي كه به قرب الهي رسيده‎اند.
با تبريك اين عيد خجسته و ضمن آرزوي برآورده شدن حاجات همه مسلمانان، همه شما خوبان را به خداي مهربان مي سپاريم. 
 علاقمندان جهت دريافت فايل هاي صوتي خلاصه اخبار مي توانند به بخش صداي دانشگاه علوم پزشكي تهران TUMS>Audio در وب سايت روابط عمومي مراجعه نمايند./ز

نظرات كاربران:

:: با سلام و تشكر از اطلاع رساني شما
 بدون نام

شما هم نظر خود را مطرح كنيد:
نام (اختياري):

 
   

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران